10.9 C
Prague
Neděle, 28 května, 2023

Česko konečně rozvolnilo: Všechny obchody otevřely a dostupné jsou i některé služby

Mohlo by Vás zajímat

Na pondělí 10.5. čekala většina Čechů jako na smilování boží. Po několikaměsíční paralýze mohly otevřít všechny obchody, které byly doposud zavřené. A nejen to – oddechnout (a snad definitivně, nejen na chvíli) si mohou také provozovatelé některých služeb. Rozvolnění se dotklo také respirátorů a roušek a mimo to se v několika dalších krajích vrátily děti do školních lavic.

Pondělní rozvolnění českou populaci přiblížilo zpět k normálu. Tedy k dobám, kdy bylo naprosto nemyslitelné, že by z jakéhokoliv důvodu zavřely prodejny elektra či oděvů. Nyní jsou brány maloobchodů, které měly až doposud stopku, opět otevřené. Zajít si lze také na masáž a samoplátci se zdravotními problémy mohou rehabilitovat v lázních.

Další rozvolnění je takzvaně na spadnutí. Z dnešního jednání vlády vzešlo například otevření zahrádek restaurací. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger uvedl, že v případě dalšího poklesu počtu nakažených by mohlo od 17.5. sedět u jednoho stolu maximálně 4 hosté, pokud nepůjde o osoby ze společné domácnosti. Ovšem pouze za podmínky očkování, negativního testu (PCR/POC nebo samotestu) nebo prodělaného onemocnění COVID-19.

Na pondělní rozvolnění se obchodníci připravovali během víkendu. Prvních zákazníků se již nemohli dočkat například v Českých Budějovicích v prodejním centru IGY. Mluvčí Šárka Gramanová pro server Novinky.cz uvedla, že prakticky všechny obchody nemusely na poslední chvíli téměř nic předělávat, protože se na otevření připravovaly již několik týdnů. Připomněla, že si obchody nachystaly lákavé slevy a akce. Podobně na tom samozřejmě byly také obchody v Praze a dalších českých městech. Šanci na „návrat do hry“ si zkrátka nechtěl nikdo nechat utéct.

Co se však nezměnilo, je zodpovědný přístup k prevenci šíření koronaviru. Kromě toho stále platí některá omezení – například nutnost regulace počtu zákazníků, a to maximálně jeden na patnáct metrů čtverečních. Gramanová nastínila, že většina obchodníků omezila počet nakupujících počtem dostupných košíků. Někteří prodejci přistoupili k problému s notnou dávkou dávkou kreativity – v obuvi rozdávali zákazníkům dezinfikovaná nazouvátka a snadno si tak spočítali, kolik zákazníků právě nakupuje.

Kromě maloobchodů se v pondělí uvolnily také půjčovny, řemeslné služby, solária, dražby, tetovací studia, cestovní kanceláře, dražební síně, zastavárny, kopírovací centra, vydavatelství a v neposlední řadě lanovky.

Otevřely také autobazary a autopůjčovny, ovšem ty momentálně s náporem zákazníků nepočítají. Předseda Asociace prodejců použitých automobilů – autobazarů Petr Přikryl uvedl, že po prvním lockdownu v roce 2020 zažily obdobnou situaci, a proto předpokládají zvýšený zájem až v létě. Souvisí to podle něj s výší nákladů, které jsou podstatně větší než nové oblečení. V uplynulých měsících autobazary sloužili spíše jako záložny – spousta lidí se v napjaté ekonomické situaci zbavovala prvního či druhého automobilu.

V autosalonech a autobazarech samozřejmě platí stejná pravidla jako v prodejnách – nošení ochranných pomůcek, dezinfekce a odstupy. V autě by měli sedět nejvýše jeden zákazník a jeden prodejce.

Příjemnou změnou je jistě i skutečnost, že supermarkety opět nabízí kompletní sortiment zboží. Kromě potravin si tak mohou zákazníci bez rozdílu zakoupit i další sortiment – elektroniku, oblečení či hračky pro děti. Zavřené již nejsou ani zkušební kabinky a lidé si tak mají možnost oděvy vyzkoušet na místě. Prodejci nemají povinnost vyzkoušené oblečení dezinfikovat a mohou ho ihned vrátit zpět do prodeje.

- Reklama -chvilka pro tebe

Redakční výběr

- Advertisement -spot_img

Nejnovější články

Reklama

Plánujete koupi nového bytu? Prohlédněte si, jaké atraktivní developerské projekty v Praze se právě staví.