11.6 C
Prague
Sobota, 3 června, 2023

Dopravní značení a jeho nesmírná důležitost

Mohlo by Vás zajímat

Asi většina z vás se v časech útlého mládí nemohla dočkat, až konečně usedne za volant vlastního vozidla a zapojí se do silničního provozu po vzoru svých rodičů. Když ovšem k oné slavnostní chvíli dojde, může se objevit jistá dávka zklamání. Pravdou totiž je, že někteří řidiči se na silnicích neumějí chovat, což samozřejmě ztěžuje život těm ostatním, jimž předpisy nejsou cizí. Dovedete si představit, jak by veřejné komunikace vypadaly při absenci dopravního značení? Právě jeho důležitosti se budeme věnovat v následujících řádcích.

více v článku...

Dopravní značení a druhy, které rozeznáváme

  • vodorovné dopravní značení
  • svislé dopravní značení
  • speciální dopravní značení

Vodorovné dopravní značení je takové, které se nachází přímo na vozovce. Udává nám jízdní pruhy, možnost odbočení, prostory pro zaparkování nebo možnost předjíždění. Zajímavá je i barva na dopravní značení. Ta totiž nemusí být jenom klasicky bílá, ale velké oblíbenosti se těší například modrá, žlutá, červená či zelená.

Svislé dopravní značky naleznete v blízkosti vozovky a jejich funkcí je informovat řidiče o výstrahách, příkazech, upravených přednostech, zákazech nebo dalších provozních změnách. Dopravní značení tohoto charakteru patří k základním znalostem vedoucím k úspěšnému zdolání řidičských zkoušek, a pokud v této oblasti tápete, na silnice nepatříte.

Speciální dopravní značení má také své opodstatnění

Nemůžeme nezmínit ani speciální druhy dopravního značení, které přímo podporují funkčnost těch z předchozích odstavců. Vezměte si například, že vlastníte společnost se sídlem v našem hlavním městě, ke kterému patří také parkoviště. Tam by mělo být dostatek místa pro vozidla vašich zaměstnanců, jenže někteří občané si zkrátka nedají říct a i přes zákaz do areálu vjíždí. Dopravní značení v Praze a dalších městech proto tvoří i parkovací zábrany. V neposlední řadě stojí za zmínku také zpomalovací prahy, které řidiče na nepřehledných místech donutí sundat nohu z plynu.

- Reklama -chvilka pro tebe

Redakční výběr

- Advertisement -spot_img

Nejnovější články

Reklama

Plánujete koupi nového bytu? Prohlédněte si, jaké atraktivní developerské projekty v Praze se právě staví.