25 C
Prague
Čtvrtek, 1 června, 2023

Důvodů, proč chránit mazlíčky před blechami a klíšťaty

Mohlo by Vás zajímat

Přinést si z procházky klíšťata nebo blechy není nic vzácného. Mluvíme samozřejmě o psech a kočkách, ale parazité napadají i člověka a měli bychom jim věnovat náležitou pozornost. Nejsou totiž jen krátkodobou nepříjemností, ale mohou být nebezpeční a zadělat na problémy několik týdnů dopředu. Zde je několik důvodů, proč je potřeba zvířata před vnějšími parazity chránit:

  1. Klíšťata napadají nejen psy a kočky, ale i lidi a jsou přenašeči několika nebezpečných onemocnění. K těm patří lymská borelióza, klíšťová encefalitida, babesioza nebo anaplasmoza. Některé z nich jsme u nás před časem ani neznali, díky oteplování a cestování už ale zamořují i naši republiku. Blechy zase mohou být přenašeči tasemnice psí.
  2. Blechy a všenky napadají zvířata během celého roku, klíšťata jsou aktivní při teplotách od 4°C. Mírné zimy tedy jejich výskytu nahrávají. Z jedné procházky si zvíře v kožíšku může přinést desítky klíšťat. Vytahovat je není efektivní a je to nebezpečné pro obě strany, neochráníte tak zvíře před potenciálním nakažením.
  3. Nosíte do lesa dlouhé kalhoty a dlouhý rukáv, pokrývku hlavy a stříkáte se repelentem? Vás pejsek běhá v trávě a žádnou takovou ochranu si sám nezařídí. Je to na vás.
  4. Včasným ošetřením zabráníme napadení parazity a také zamoření prostředí. Věděli jste, že 95% procent blech, které napadly vašeho pejska nebo kočku a tím i vaši domácnost, se vyskytuje v prostředí a pouhých 5% je k nalezení na zvířeti? Mají rády koberce, pelíšky, deky, lůžkoviny i čalouněný nábytek. Zbavit se jich pak vůbec není lehké a jde o běh na dlouhou trať.
  5. Minulý rok byl v počtu napadení klíšťaty rekordní a ani letos to nevypadá jinak.
Fypryst
Fypryst

Jak zvíře chránit? Nemusí to být složité ani nákladné. K nejoblíbenějším antiparazitikům dnes patří Fypryst. K dostání je ve formě spot-on, tedy jaké si pipetě, jejíž víčko se odlomí a tekutý obsah vymáčkne na kůži v místě mezi lopatkami, na jedno jediné místo, a nechá vstřebat. Účinkuje po dobu 4 týdnů proti klíšťatům, proti blechám ještě déle. K dostání je Fypryst pro kočky i psy, u těch se vybírá podle váhové kategorie. Toto antiprazitikum seženete poměrně snadno u veterináře, v lékárně nebo v chovatelských potřebách. Více informací najdete na www.fypryst.cz.

 

Předchozí článekZákoutí staré Prahy
Další článekAutomaty na kávu
- Reklama -chvilka pro tebe

Redakční výběr

- Advertisement -spot_img

Nejnovější články

Reklama

Plánujete koupi nového bytu? Prohlédněte si, jaké atraktivní developerské projekty v Praze se právě staví.