8.1 C
Prague
Neděle, 28 května, 2023

Výlet v okolí Prahy

Mohlo by Vás zajímat

více v článku...

Hledáte tip na výlet v okolí Prahy?Navštivte hrad Okoř!

V okrese Praha-západ v údolí Zákolanského potoka nedaleko Prahy leží hrad Okoř. Na skalnatém svahu je postavena zřícenina gotického hradu. Když vylezete na hrad Okoř, uvidíte z výšky, že je obklopen ze tří stran potokem. Potok se vine kolem dokola hradu. Zřícenina hradu je nejoblíbenější a nejnavštěvovanější památka ve středočeském kraji.

Zřícenina hradu Okoř
Zřícenina hradu Okoř

Hrad byl postaven někdy kolem roku 1350. Stavba začala polygonální věží s krásnou kaplí. Začátkem 14. století byl hrad zcela přestavěn a rozšířen Františkem Rokycanským. Hrad měl hned několik majitelů. Vlastnili ho páni z Donína, Hynek Bořita z Martinic. V r. 1649 získali památku jezuité. Když byl řád zrušen, připadl hrad Studijnímu fondu a od r. 1920 se o něj staral Klub Českých turistů. Kolem roku 1967 je hrad ve správě Středočeského muzea v Roztokách.

V dnešní době se o památku stará obec Okoř a hlavní město Praha

Ve známé trampské písničce „Na Okoř je cesta jako žádná ze sta“ je zmínka o Bílé paní. Bílá paní však na hradě Okoři nebyla nikdy spatřena. Na Okoř se dostanete z Prahy přes Číčovice nebo Velké Přílepy. Parkování je možné poblíž potoka asi 200 metrů od hradu.

Navšívit hrad můžete od dubna do května, pouze o víkendu. V letních měsících od června do záři je hrad otevřen kromě pondělí od 10-16 hodin.

Máte možnost výběru prohlídky s průvodcem nebo bez průvodce. Doba prohlídky trvá zhruba 40 minut. Na prohlídku se vstupuje tzv. třetí branou.

Okoř je oblíbeným místem turistů a cyklistů. Každý rok se pod hradem koná hudební festival Okoř se štávou. Pokud si chcete dopřát dobré občerstvení v okolí hradu, navštivte restauraci Dělová bašta. V létě bývá otevřena zahrádka, kde je velmi příjemné posezení téměř pod hradem.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

eKompetence.cz

StyleMag.cz

In-In.cz

- Reklama -chvilka pro tebe

Redakční výběr

- Advertisement -spot_img

Nejnovější články

Reklama

Plánujete koupi nového bytu? Prohlédněte si, jaké atraktivní developerské projekty v Praze se právě staví.