10.9 C
Prague
Neděle, 28 května, 2023

Hliníková pergola kraluje i českým zahradám. Proč by měla stát i na té vaší?

Mohlo by Vás zajímat

Člověk si mnohdy neuvědomuje, co všechno má. V souvislosti s událostmi minulých měsíců je hotovým pokladem dům se zahradou. V době, kdy jsme kvůli restrikcím vycházeli mimo domov jen v nezbytně nutných případech, byl soukromý prostor na čerstvém vzduchu k nezaplacení. A platí to stále – zahrada je místem, kde můžeme pěstovat vlastní plodiny, těšit se z kvetoucích květinových záhonů hýřících všemi barvami a v neposlední řadě relaxovat ve stínu pergoly.

Počkat – vy ještě pergolu nemáte? Důvodů, proč si ji pořídit, se nabízí celá řada. Poskytne vám ochranu před ostrými slunečními paprsky, deštěm i větrem. Zároveň díky ní zůstanete v kontaktu s přírodou bez ohledu na počasí budete moct trávit čas venku na čerstvém vzduchu. Ale to není zdaleka vše – díky pergole bude vaše zahrada ještě malebnější. Vhodně zvolená stavba se stane pomyslnou perlou každého pozemku.

Pokud jste právě došli k závěru, že si pergolu přeci jen dopřejete (ostatně vaši sousedé už ji beztak dávno mají!), položte si otázku, zda opravdu toužíte po tradiční stavbě ze dřeva, nebo dáte přednost modernímu hliníku. Ten totiž, ve srovnání s přírodním materiálem, nabízí spoustu podstatných výhod.

více v článku...

Minimální údržba

Dřevo je krásné, ale aby si zachovalo původní podobu, musí být o něj řádně postaráno. Pokud nemáte čas či chuť na pravidelnou obnovu nátěru, bude pro vás jasnou volbou bezúdržbový hliník. Do dřeva se navíc může kdykoliv pustit dřevokazný hmyz nebo houby. Bez opakované impregnace pergola těžko vydrží po několik generací.

Také v případě hliníku se může stát, že si konstrukce po letech požádá o obnovu nátěru. Oproti dřevu je však frekvence zanedbatelná. Mimo to se na kvalitě materiálu nemohou podepsat povětrnostní vlivy. Jediné, na čem hliník v průběhu času ztrácí, je tedy estetika. Čištění hliníku je každopádně velmi snadné. Vystačíte si s vodou a šetrným čistícím prostředkem, případně s vysokotlakým čističem.

Odolná a pevná konstrukce

Další velkou výhodou hliníkové pergoly je fakt, že extrudované profily vynikají pevností. Ve srovnání se dřevem mohou být subtilnější při zachování stejných nebo ještě lepších vlastností. Nezatěžují stavební konstrukci, takže se hodí i do míst, kde těžké dřevěné trámy nejsou ani trochu vhodné.

Hliníku nevadí praktický žádné povětrnostní podmínky. Bez ohledu na to, zda je vystaven slunci, dešti, sněhu nebo extrémním teplotám, má stále stejné vlastnosti i krásný vzhled. Životnost hliníkové pergoly se pohybuje řádově v desítkách let.

Neotřelý vzhled

Otázka vzhledu je samozřejmě individuální. Milovník přírodních materiálů zřejmě nedá dopustit na dřevo – přesto se však hliníkovým pergolám nedá upřít elegantní a velmi atraktivní design. Tvrzení, že se hodí spíše k moderním stavbám, je přežitek z minulých let. Reprezentativně působí téměř všude, možná jen s výjimkou roubenky či tradiční venkovské chalupy.

Hit jménem bioklimatická pergolami

Na závěr jsme si nechali opravdovou lahůdku. Takzvaná bioklimatická pergola povyšuje vlastnosti běžné hliníkové pergoly na další úroveň, protože umožňuje přizpůsobení aktuálnímu počasí.

Jak je to možné? Nedílnou součástí bioklimatické pergoly je pohyblivý střešní slunolam. Skládá se ze soustavy lamel, které lze libovolně naklápět, a měnit tak úhel dopadu slunečních paprsků. V případě potřeby je možné lamely zaklopit úplně, čímž se vytvoří pevná střecha.

Bioklimatickou pergolu lze doplnit o otřesové větrné čidlo, screenové rolety nebo ambientní LED osvětlení.

Pokud vás výhody hliníkové pergoly zaujaly a chcete se dozvědět více o bioklimatické variantě, navštivte stránky zavedeného prodejce labona.cz, kde najdete všechny potřebné informace.

- Reklama -chvilka pro tebe

Redakční výběr

- Advertisement -spot_img

Nejnovější články

Reklama

Plánujete koupi nového bytu? Prohlédněte si, jaké atraktivní developerské projekty v Praze se právě staví.