25 C
Prague
Čtvrtek, 1 června, 2023

Jak efektivně zabezpečit průmyslové objekty? Jde to i levně

Mohlo by Vás zajímat

Výrobní haly, skladovací prostory a další rozlehlé areály se bez kvalitního zabezpečení neobejdou. V minulosti se firmy spoléhaly zejména na fyzickou ostrahu objektů. Dnes jsou možnosti diametrálně odlišné. Moderní technologie v mnoha ohledech zabezpečení zdokonalily. Většina řešení zabezpečení objektů pomocí moderních elektronických zabezpečovacích systémů je navíc finančně atraktivní.

Náklady na mzdy každý rok rostou. Naproti tomu ceny moderních zabezpečovacích technologií dlouhodobě klesají. Například návratnost vstupních nákladů na koupi kamerového systému do skladů se vrátí už v průběhu prvního roku provozu! Přitom kvalita zabezpečení prostřednictvím kamerového systému je vyšší než u běžné fyzické ochrany.

více v článku...

Před investicí do zabezpečení si vypracujte analýzu potenciálních rizik

Navrhnout adekvátní zabezpečení objektů v průmyslové sféře není jen tak, proto se vyplatí obrátit na specializovanou společnost. Postup je pak následující. Proškolení pracovníci provedou vstupní analýzu potenciálně rizikových faktorů. Zaměří se na vstupy, okna, nepřehledné úseky a další faktory, které mohou ovlivnit úroveň zabezpečení objektů. Dalším krokem je zohlednění kriminality v dané lokalitě. Je dobré také zmínit, že důvěryhodné zabezpečovací firmy obvykle vstupní analýzu provádí zdarma.

Následně na základě konzultace, finančních možností a cíle zabezpečení navrhne specializovaná firma nejvhodnější způsob ostrahy objektů.

Přestože je na trhu celá řada moderních elektronických bezpečnostních systémů, je třeba si uvědomit, že ne každé řešení se hodí pro zabezpečení průmyslových objektů. Někdy se navíc neobejdete bez pracovníků fyzické ochrany. V praxi se nejčastěji využívá právě kombinace elektronických systémů a fyzické ochrany. Je to totiž nejkomplexnější řešení ostrahy objektů.

Co si představit pod fyzickou ostrahou objektů?

Proškolení pracovníci fyzicky dohlíží nad svěřeným úsekem. K bezproblémovému vykonávání práce může pracovníkům ostrahy vypomáhat i služební pes. V případě narušení monitorovaného prostoru okamžitě zasáhnou. Výhodou je „lidský“ přístup k řešení konkrétní situace. Osobu neoprávněnou k pohybu v hlídaném prostoru mohou nejdříve verbálně upozornit na nedodržení pravidel a požádat ji, aby opustila prostor.

Nevýhoda fyzické ostrahy je, že není moc vhodná pro rozsáhlé areály. Aby pracovníci zajistili efektivní ostrahu objektů ve svěřeném úseku, musí jich být velký počet. A to znamená velké náklady.

Zabezpečovací systémy. Výhody a nevýhody moderních technologií

Kamerové systémy, elektronické zabezpečovací systémy napojené na pult centrální ochrany, elektronické požární systémy, systémy pro perimetrickou ochranu, přístupové systémy, rentgeny a detekční rámy. To je jen krátký výčet možností zabezpečení průmyslových objektů za pomoci moderních technologií.

Problém zabezpečovacích systému je, že se nehodí do každé situace. Například kontrolu přítomnosti omamných látek v těle zaměstnance zatím nezvládají. Naproti tomu záběry z moderního kamerového systému mohou v případě potřeby posloužit jako důkazní materiál. Záběry z kamer si navíc pověřená osobu může přehrávat prostřednictvím internetu odkudkoliv. Zběžnou kontrolu tak lze provést z domu, kavárny i z hotelového pokoje na dovolené. Velkou výhodou zabezpečovacích systémů je také blesková reakce na potenciální riziko. Jakmile elektronický požární systém zaznamená požár, automaticky kontaktuje přednastavené subjekty. Standardně potenciální riziko ohlásí přímo na linku hasičské záchranné služby.

Kombinované zabezpečení objektů je nejlepší volba

Jak je patrné z výše uvedeného, každé řešení má své výhody i nevýhody. Proto se pro komplexní zabezpečení průmyslových objektů zpravidla využívá kombinace fyzické ostrahy a zabezpečovacích systémů. Moderní zabezpečovací systémy sice umožní výrazné snížení počtů pracovníků fyzické ochrany, ale úplně bez lidského faktoru zatím efektivně hlídat průmyslové prostory nelze. Investicí do technického řešení zabezpečení však značně zredukujete provozní náklady. A to se z dlouhodobého hlediska vyplatí.

- Reklama -chvilka pro tebe

Redakční výběr

- Advertisement -spot_img

Nejnovější články

Reklama

Plánujete koupi nového bytu? Prohlédněte si, jaké atraktivní developerské projekty v Praze se právě staví.