8.1 C
Prague
Neděle, 28 května, 2023

Jak ochránit mazlíčky a náš domov před invazí parazitů?

Mohlo by Vás zajímat

O tom, že zvířata jsou ohrožena vnějšími parazity, asi všichni z nás ví. Mnoho majitelů domácích mazlíčků si myslí, že jich se tento problém netýká. Pak jsou jednoho dne překvapeni, když na svém psovi objeví blechy, nebo se potýkají po procházce s velkým množstvím klíšťat v psím kožíšku. Tyto parazit mohou psi a kočky chytit téměř všude, ani ve městě před nimi nejsou v bezpečí.

více v článku...

Sezona klíšťat je rok od roku delší

Klíšťata jsou aktivní při teplotě od 4°C, takže mírné zimy jejich rozšíření napomáhají. Přenášejí mnohé nebezpečné nemoci, jejichž léčba není jednoduchá a mohou mít vážné následky. Patří k nim borelióza, klíšťová encefalitida, i méně známá babasióza a ehrilichióza. Prohlédnout psovi srst po procházce nestačí. Klíště můžeme snadno přehlédnout a již za několik hodin od přisátí dojde k potencionálnímu nakažení.  Nehledě na to, že denně vytahovat desítky klíšťat v době jejich nejvyššího výskytu není zrovna nejpříjemnější řešení. Vhodný přípravek musí zlikvidovat klíště co nejrychleji, aby nedošlo k přenosu nemoci.

Jak je to s blechami?

Blechy si může pejsek donést velmi snadno s procházky, ani nevíme jak. Dospělé blechy, které na zvířeti můžeme pozorovat, tvoří pouhých 5% jejich populace. Sají krev, a mohou přenášet tasemnice. Zbytek je v prostředí v podobě, vajíček, larev a nymf. Takto se může zamořit celé prostředí, ve kterém se zvíře pohybuje. Blechy se nejčastěji „usídlí“ ve zvířecím pelíšku, v čalouněném nábytku nebo v kobercích. Jakmile se blechy dostanou k vám domů, máte o „zábavu“ postaráno. Nejlepší tedy je zamezit tomu, aby je zvíře domů přineslo.

Braňte se moderním způsobem

Účinným přípravkem proti blechám, klíšťatům i všenkám je Fypryst, obsahující látku fipronyl. Sehnat se dá v chovatelských potřebách, u veterináře nebo v lékárně. Farmaceutická forma spot-on je velmi oblíbená. Stačí jednoduše obsah ampulky nanést na kůži zvířete mezi lopatkami. Jednoduchá aplikace a dlouhodobý účinek činí Fypryst jedním z nejpopulárnějších antiparazitik. Pro kočky je určen Fypryst CAT, pro psy Fypryst DOG, podle váhové kategorie se dělí na S, M, L nebo XL. Účinek proti klíšťatům přetrvává až 4 týdny, proti blechám dokonce až 8 týdnů.

Předchozí článekKvětiny a tradice
Další článekLodičky podle příležitosti
- Reklama -chvilka pro tebe

Redakční výběr

- Advertisement -spot_img

Nejnovější články

Reklama

Plánujete koupi nového bytu? Prohlédněte si, jaké atraktivní developerské projekty v Praze se právě staví.