To, že nikotin užívaly už indiánské kmeny dávno před tím, než Evropané na území amerického kontinentu vůbec vstoupili, je poměrně známý fakt. Exotické keře nadchly společně s dalšími plodinami zámořské objevitele, kteří se na konci 15. století na území Nového světa vylodili.Protože se jednalo o něco nového a převratného, nikdo neváhal a lístky rostliny Nicotiana tabacum se začaly dovážet i na půdu Evropy, stejně jako třeba brambory nebo kukuřice. Jejich cesta k uznání a úspěchu v evropském společenství ale nebyla jednoduchá…
Nová plodina na území Evropy
Mentalita obyvatelstva na počátku 16. století nebyla příliš otevřená novotám. Už fakt, že někdo objevil úplně nový kontinent, byl pro mnoho lidí oříšek, který se jim jen těžko zpracovával. Nové rostliny a příležitosti okamžitě zaplavily evropský trh, a tak není divu, že se občas nesetkaly s vřelým přijetím. Výjimkou nebyl ani zmíněný keř a výrobky z něj, proti kterým se postavila zejména církev, jejímiž nástroji se stali kněží a inkvizice. Inovacím dal na našem území zelenou Rudolf II., který byl známý právě tím, že vyhledával novinky, nebál se experimentů a podporoval vědu.
Počátky výroby
Ze začátku se plodina využívala různě, například po vzoru indiánů pomocí dýmek. Později, konkrétně v roce 1832, se rozšířila ruční výroba cigaret – usušené lístky z rostliny byly jednotlivě baleny do papírků. Netrvalo dlouho a na scénu přišly i stroje, díky nimž značně stoupla produkce. Mezi průkopnické země v tomto průmyslu patřila zejména Anglie, kde se v roce 1856 otevřela také první továrna. Stále ale šlo o luxusní zboží, které si mohli dovolit jen ti nejmajetnější. To se ale změnilo v období 1. světové války, kdy se zboží začalo dostávat mezi vojáky a také chudší obyvatelstvo.
Cesta na vrchol
Po světových válkách už byly balené výrobky naprosto běžnou součástí lidských životů. Mohli jste si je navíc dopřát téměř všude, a to i na místech, které dnes již podléhají regulacím. Jedná se například o:
- Letadla
- Kavárny
- Bary
- Kanceláře
- Restaurace
Na ty, co všudypřítomnému dýmu zrovna neholdovali, se začalo myslet až koncem 20. století. Spalování tak bylo omezeno alespoň na místech, kde se kumuluje velké množství lidí, a v uzavřených prostorách. Postupem času se mění i kultura samotného užívání nikotinu, a tak přichází stále nové produkty a alternativy.
Autor: Elena Gotfried