10.9 C
Prague
Neděle, 28 května, 2023

Jak si vyšperkovat životopis jako čerstvý absolvent?

Mohlo by Vás zajímat

Po dostudování školy někdy může být komplikované získat vhodnou práci v oboru. Mnoho lidí si to snaží ulehčit tím, že začnou pracovat již při škole a využijí různé brigády v oboru nebo třeba neplacené stáže. Někdy se to ale třeba kvůli vysoké časové náročnosti školy nepodaří, nebo třeba hledáte rady, jak získat vhodnou brigádu ještě při studiu. Ve světě pracovních příležitostí se vše točí kolem životopisu. Dejte si proto na něm pořádně záležet, pomohou vám s ním i následující tipy.

více v článku...

Správné formátování životopisu

Při psaní životopisu si dejte pozor na formální záležitosti. Všechny nejdůležitější informace dejte na začátek, aby zaměstnavatel nemusel nic složitě hledat. Do hlavičky životopisu napište své jméno a příjmení, a to včetně titulu. Po dlouhém studiu jste si ho zasloužili, tak se za něj nestyďte a naopak ho využijte. Dále uveďte své kontaktní údaje: email a telefonní číslo. Pokud používáte svůj email z dětství s přezdívkou nebo zdrobnělinou vašeho jména, nebude to úplně to ono. Dejte si i pozor na to, že vám nejspíše přestane platit školní email, pokud jste nějaký takový měli. V takovém případě si založte raději email nový, pokud možno s profesionálně znějící adresou. Adresa, datum narození, rodinný stav a další informace jsou v rámci životopisu nepovinné, nemusíte je tam tedy uvádět, pokud nechcete.

Prodejte své schopnosti a znalosti

Nejspíše za sebou nemáte žádnou velkou praxi, zaměřte se proto raději na své dosažené vzdělání. Vynechte základní školu, u ostatních vzdělávacích institucí vždy uveďte jejich přesný název, obor a léta, kdy jste školu studovali. Rozepište se o svých studijních úspěších, jestli nějaké máte. Pokud je to relevantní k pracovní nabídce, na kterou se budete hlásit, můžete uvést i téma svojí závěrečné práce. A jestliže jste absolvovali zahraniční studium třeba v rámci Erasmu, určitě to nezapomeňte zmínit. Stejně jako jakékoliv praxe, stáže nebo brigády v oboru, mimoškolní aktivity nebo různé certifikované kurzy, kterých jste se zúčastnili. Využijte i toho, že oproti starším ročníkům máte ze školy znalosti cizích jazyků nebo počítačových programů. A nezapomeňte uvést i řidičský průkaz, pokud ho máte.

- Reklama -chvilka pro tebe

Redakční výběr

- Advertisement -spot_img

Nejnovější články

Reklama

Plánujete koupi nového bytu? Prohlédněte si, jaké atraktivní developerské projekty v Praze se právě staví.