Nerez je dnes hojně využívaný hutní materiál. Nejčastěji se s ním setkáme nejen v kovovýrobě, ale také ve strojírenství, kde se nerezová ocel využívá opravdu dnes a denně. Příkladem je firma MSC MetPro, a. s., kde nerezová ocel prochází mnoha výrobními procesy. Například nerezová ocel zde prochází tryskáním, pálením nebo také ohraňováním a dalšími různými procesy výroby. Samozřejmě s nerezovou ocelí se setkáte i v domácnostech nebo u doktorů, vždyť se z ní vyrábí třeba kuchyňské dřezy nebo taktéž chirurgické nástroje a podobně.
Jelikož se s nerezovými výrobky opravdu setkáme velmi hojně i v domácnostech (obvykle máme z ní vyrobené příbory nebo také hrnce), měli bychom vědět, jak se o nerezové produkty dobře starat. Přece jen nemáme zájem o to, abychom museli investovat do dalších nerezových produktů jenom proto, že jsme se o ně špatně starali.
Pojďme si proto říct, jak se správně čistí nerezová ocel a jak se naopak špatně čistí nerezová ocel.
Vhodné způsoby čištění nerezu
Nerez je možné čistit například tak, že si vezmete jemný hadřík, případně měkkou houbu nasáknutou roztokem mycího prostředku. Takto lze čistit například otisky prstů z obkladů nebo z různých domácích spotřebičů, jež jsou obvykle velmi ušmudlané.
Kromě toho lze nerezové produkty čistit třeba s pomocí bezchloridových prostředků nebo s pomocí čistícího mléka, které dokonale zbaví mastnou plochu usazenin.
Nevhodné způsoby čištění nerezu
Co se týče nevhodného způsobu čištění, nesmíme při čištění nerezových výrobků používat prostředky, v nichž je zachycená sůl nebo chlór. I bělící či dezinfekční prostředky mohou při čištění nerez nenávratně poškodit.
Nedoporučujeme nerezové produkty ani namáčet do roztoků, které jsou připraveny k čištění stříbra. I to je pro nerezovou ocel velmi nebezpečné, i když se to nemusí zdát.