Třicetistupňová horka, která jsou v létě takřka samozřejmostí, nedělají dobře asi každému. Základem k přežití v takovém počasí je řádně dodržovat pitný režim, nosit pokrývku hlavy a nezdržovat se delší dobu na přímém slunečním světle.
Co když vás ale trápí vedro ve vašem domě? Být celý den v místnosti, kde teplota v krajních případech šplhá až ke třiceti stupňům, není nic zdravého, a už vůbec ne příjemného. Dá se s tím něco dělat? A dá se vůbec přežít takové horko ve městě, jakým je Praha?
Odpověď je prostá – dá, ovšem s několika „ale“
Prvním předpokladem k úspěšnému přežití letních je přítomnost klimatizace, případně chladnější místnosti. V ideálním případě budete mít ve vašem bytě či domě zabudovanou klimatizaci, která vykoná veškerou práci za vás a poskytne vám příjemnou životní teplotu.
Pokud ji nemáte a ani si nechcete pořizovat přenosnou, měli byste doma mít alespoň jednu místnost, v níž bude teplota jakž takž regulovatelná – zavřením oken a dveří, vybavením… V takové místnosti by neměly být květiny, mnoho oken a měla by obsahovat co nejméně nábytku a dalších věcí, v nichž se může kumulovat teplo. Problémem může být i počítač, který „topí“.
Ještě bydlení v Praze nemáte a teprve se chystáte ho hledat? Pokud budete v Praze zůstávat i v letních měsících, nepodceňujte důležitost klimatizace, případně i domu samotného – byt v horním patře bude teplejší než ve spodním, u starých činžovních domů na rozdíl od paneláků oceníte tlusté stěny, které nepropustí mnoho tepla.
Důležitá je i poloha domu. Hledejte bydlení, v jehož blízkosti je vodní plocha či koupaliště, nebo alespoň zelená plocha s dostatkem stínu. Byt v historickém jádru Prahy může mít hezký výhled a dobrou dostupnost, ale v létě vám to bude málo platné.
I v Praze se dá přežít v tropických vedrech. Stačí, aby se sešlo dohromady několik faktorů, které můžete sami přímo ovlivnit.