11.6 C
Prague
Sobota, 3 června, 2023

Propojování talentovaných studentů a zkušených profesionálů nese ovoce

Mohlo by Vás zajímat

„Unikátní kombinace akademického vzdělání světové úrovně s praktickými zkušenostmi z průmyslu a obchodu v The Parc jasně ukazuje funkční a úspěšný příklad toho, jak urychlit přenos akademického výzkumu do praktických aplikací v průmyslu a připravit další generaci vědců a inženýrů tak, aby po absolvování zvládli průmyslové výzvy budoucnosti,“ říká Pavel Šebek, ředitel vývoje Zentivy a jeden ze zakladatelů institutu The Parc. Ten dává doktorandům možnost nabýt cenné zkušenosti prostřednictvím spolupráce s renomovanými profesionály.

Centrum aplikovaného farmaceutického výzkumu (The Parc) založila Zentiva ve spolupráci s předními českými akademickými institucemi, aby pomohla mladým talentovaným vědcům s dalším rozvojem poskytnutím reálné životní zkušenosti v oboru, což jim může být přínosem v další kariéře. Studenti ve spolupráci se školiteli dosahují skvělých vědeckých výsledků. „Je jasně vidět, že Parc již plní své poslání vybudovat silný základ pro další růst farmaceutického průmyslu v České republice. Parc ukazuje jeden ze způsobů, jak lze prakticky aplikovat strategii „Země pro budoucnost“ („Country for the future“) v České republice,” doplnil Šebek.

Že bylo založení institutu skvělým krokem, potvrzuje i Prof. František Štěpánek, který je vědeckým ředitelem Parcu: „V Parcu spojujeme vynikající základní výzkum ve farmaceutických vědách s jeho praktickým využitím v reálných farmaceutických produktech, které lze klinicky testovat, registrovat a vyrábět. Díky spolupráci s nejlepšími akademickými institucemi v celé EU poskytuje naše platforma doktorandům možnosti získat zkušenosti jak z akademického tak průmyslového prostředí výzkumu a vývoje, čímž se rozšiřují možnosti jejich budoucí kariéry. Je skvělé vidět, že absolventi Parcu zahajují úspěšnou kariéru nejen ve farmaceutickém průmyslu a akademických institucích po celé Evropě, ale také samostatně, což deklaruje letošní založení prvního technologického start-upu jedním z našich absolventů.“

O vysoké kvalitě studentského programu se mohl přesvědčit i premiér Andrej Babiš, který Zentivu navštívil v září loňského roku. V rámci této návštěvy mu byl představen i projekt The Parc.

V roce 2020 přivítal The Parc 11 nových studentů. Celkový počet doktorandů je tedy v současné chvíli 38. Pod vedením průmyslových a akademických expertů dostává špičkového vzdělání. Společně s těmito renomovanými profesionály zaznamenávají studenti mnohé úspěchy. V loňském roce publikovali 12 odborných článků ve vědeckých časopisech a získali prestižní grant InPharma financovaný Evropskou komisí v rámci programu MSCA (Marie Sklodowska Curie Actions) podporujícího průmyslové doktoráty. Tři studenti dokončili studium a jeden založil vlastní technologický start-up na základě výsledků disertační práce v rámci Parcu.  

Vyhlášeny byly také The Parc Awards, jimiž byly ve dvou kategoriích oceněni nejlepší doktorandi. Tereza Boleslavská získala ocenění The Student Choice Award za projekt „Vývoj biorelevantních in vitro disolučních metod“, druhou cenu získal Jan Jirát za práci „Optimalizace krystalizačních procesů účinných látek“, místo třetí pak obsadil Jakub Petřík za projekt „Vývoj metodologického systému pro testování degradace léčivých látek“. Cenu The Expert Choice Award získal Jiří Kolář za práci „Matematické modelování jednotkových operací ve farmaceutických formulačních procesech“. 

Výsledky mnoha projektů Zentiva aplikuje při vývoji a výrobě léčiv. To potvrzuje Ondřej Dammer, provozní ředitel Parcu: „Dá se říct, že naše úspěchy v roce 2020 doslova „otřásly“ aplikovanou farmaceutickou vědou. Jsem hrdý na každého studenta v Parcu a rád bych poděkoval všem vedoucím ze Zentivy a akademické obce za mentoring a motivaci studentů k hledání řešení současných farmaceutických výzev. Výzkum Parcu řeší stěžejní výzvy, kterým dnes farmaceutický průmysl čelí, a jeho výsledky jsou přímo aplikovány při vývoji a výrobě nových produktů,“ říká Dammer.

- Reklama -chvilka pro tebe

Redakční výběr

- Advertisement -spot_img

Nejnovější články

Reklama

Plánujete koupi nového bytu? Prohlédněte si, jaké atraktivní developerské projekty v Praze se právě staví.