Možná si budete říkat, že jsou revize elektrozařízení pouhou banalitou, ovšem energetický zákon v tomto ohledu hovoří zcela opačně. Na základě něho je všem provozovatelům a majitelům elektrických zařízení uložena povinnost nejenom vyzkoušet zařízení před uvedením do provozu, ale také provádět pravidelné kontroly. Ty však nemůže provádět každý elektrikář – a je nutné dodržovat předepsané termíny.
Kdo může kontrolu provést?
Revize elektrozařízení smí podle daného legislativního předpisu provádět pouze certifikovaný revizní technik. Ten však musí disponovat platným osvědčením od Technické inspekce České republiky, která potvrdí jeho odbornou způsobilost a dostatečné teoretické znalosti. Úkolem revizního technika z renomované společnosti je prověřit všechna elektrická zařízení jak z pohledu funkčnosti, tak i bezpečnosti provozu. Výsledkem jeho práce je revizní zpráva, kde je podrobně popsán průběh kontroly a také zjištěné závady.
K čemu slouží výchozí revize?
Revize elektroinstalace a elektrických zařízení je nutné provádět pokaždé, kdy jsou nová zařízení uváděna do ostrého provozu. Jednoduchou kontrolou je během pár minut zjištěno, zda elektrozařízení funguje správně a zda nebude dělat problémy ve zbytku obvodu. Výchozí revize je typicky prováděna při rekonstrukci nebo stavbě nového domu. Při této příležitosti je zvlášť důležité uchovat revizní zprávu, na základě níž je vám vydán elektroměr, a celý obvod je připojen do veřejné elektrické sítě.
Jak často revize opakovat?
Jedna výchozí revize samozřejmě nemůže k řádné kontrole elektrických zařízení stačit. Revize elektrospotřebičů a elektrozařízení je třeba pravidelně opakovat. K poškození kabeláže nebo jističů totiž může dojít i vlivem času, a právě tomu se snaží pravidelné revize předejít. Jejich interval je určen normou číslo 33 1500, kde je vše podrobně popsáno.
Revize elektrozařízení rozhodně nepodceňujte. Pár minut důsledné kontroly je rozhodně lepších, než zdlouhavé zařizování obnovy elektroinstalace po vyhoření nebo zkratování.