25 C
Prague
Čtvrtek, 1 června, 2023

Starší byty v Praze rekordně podražily. Za rok o 60 %!

Mohlo by Vás zajímat

Kdo bedlivě sleduje situaci na pražském realitním trhu, moc dobře ví, že ceny bytů rostou raketovou rychlostí. Přesto je v případě starších bytů meziroční zdražení o více než polovinu poměrně překvapivé.

Starší byty v Česku loni podražily o 32 % a jejich průměrná cena se vyšplhala na 52 997 korun za metr čtvereční. V případě starších rodinných domů nebyl růst tak dramatický – zdražily o 8 % na 29 529 korun za metr čtvereční. Praha však celorepublikový průměr výrazně převýšila, a to zejména kategorií starších bytů, jejichž cena stoupla o 60 %. Na opačném konci stojí nemovitosti v Ústeckém kraji. Údaje pochází od jednoho z předních českých serverů zabývajících se inzercí nemovitostí určených k prodeji…

Co rapidní nárůst cen starších bytových jednotek způsobilo? Hlavní příčinou bylo skokové zdražení bydlení v Praze. Na konci roku 2018 dosáhla průměrná cena za metr čtvereční částky 80 361 korun, což odpovídá cca 75 % ceny bytové jednotky v novostavbě. Ty, ačkoliv jsou v průměru o čtvrtinu dražší, většinou nabízí nesrovnatelně vyšší standard. Nehledě na benefity, které jdou ruku v ruce s moderním bydlením.


Byty v novostavbách nabízejí vysoký standard bydlení.

Loni přirozeně vzrostly také ceny nových bytů, ovšem meziročně „pouze“ o 25 %. Průměrná cena za metr čtvereční v novostavbě se vyšplhala na 101 091 korun za metr čtvereční.

V praxi jsou ceny nových bytů závislé na mnoha aspektech. Odvíjí se od kvality lokality, ale také dispozic bytové jednotky. S trochou štěstí lze sehnat bydlení i o 20 % pod průměrnou cenou. Výjimkou nejsou ani některé byty k prodeji v Praze 3. Cena pod 80 tisíc korun za metr čtvereční za bydlení v Praze na Žižkově se jeví velmi přijatelně.


Projekt Byty na Vackově se může stát vašim novým domovem.

Zajímavé je porovnání starších pražských bytů v metropoli se staršími byty v nejlevnějším Ústí nad Labem – oproti nim jsou šestinásobně dražší. A druhý nejdražší Jihomoravský kraj je stále o necelé dvě pětiny levnější.

Kupců je i navzdory růstu cen stále dost, ale mnohem více jich nyní potřebuje pomoc s financováním bytu v Praze.

Předchozí článekNebankovní hypotéky
Další článekPůjčka bez jakéhokoliv rizika
- Reklama -chvilka pro tebe

Redakční výběr

- Advertisement -spot_img

Nejnovější články

Reklama

Plánujete koupi nového bytu? Prohlédněte si, jaké atraktivní developerské projekty v Praze se právě staví.