25 C
Prague
Čtvrtek, 1 června, 2023

Vyplatí se rekonstrukce starého domu?

Mohlo by Vás zajímat

Koupili jste nebo zdědili starý dům a teď stojíte před otázkou, zda ho zrekonstruovat, nebo zda bude nevyhnutelná demolice a výstavba nového objektu? Obojí má své pro a proti.

více v článku...

Nebude lepší demolice?

Zatímco demoliční práce a následná novostavba se většinou vyplatí po finanční stránce, rekonstrukcí zachováte neopakovatelnou atmosféru domu. Rozhodující je vždy stav nemovitosti. I přes zevrubný odhad vás ale mohou během rekonstrukce překvapit skryté závady, které neodhalí ani stavební technik. Proto je vhodné mít v případě, že se do rekonstrukce pustíte, v záloze finanční rezervu a pozvat si více odborníků, kteří celkový stav zhodnotí.

Jak se správně rozhodnout a kolik to bude stát?

Klíčové pro vás bude rozhodnutí statika. Pokud ten potvrdí, že je dům v pořádku, můžete se do rekonstrukce směle pustit. Nicméně i jeho posudek si budete muset patřičně zaplatit.

Na otázku, kolik rekonstrukce domu bude stát, není lehké odpovědět. Zatímco při výstavbě nového objektu si můžete náklady celkem přesně spočítat, s rekonstrukcí je ta potíž, že konečná cena mnohdy přesáhne i ty nejdivočejší odhady majitelů. Roli hraje stáří a celkový stav domu, čas, který k rekonstrukci bude potřeba, a také to, zda ji zvládnete svépomocí, nebo budete muset povolat specializovanou firmu.

S financováním hypotéky vám může pomoci hypotéka nebo úvěr, ačkoliv současná doba těmto řešením příliš nenahrává. Někdy na rekonstrukci můžete využít i dotace na zateplení, výměnu oken nebo nový způsob vytápění.

Pokud nemáte dostatek financí, pusťte se zatím jen do takových úprav, které jsou nezbytné. Pokud nezatéká do střechy a krovy jsou v pořádku, výměna střešní krytiny může počkat. Stejně tak není nutné ihned zateplovat fasádu či výměna jímky. Pokud budete rekonstruovat po fasádách, postupujte odshora dolů, a to jak v interiéru, tak v exteriéru. Nechcete si přeci poničit novou fasádu, když budete pokládat střechu.

- Reklama -chvilka pro tebe

Redakční výběr

- Advertisement -spot_img

Nejnovější články

Reklama

Plánujete koupi nového bytu? Prohlédněte si, jaké atraktivní developerské projekty v Praze se právě staví.