Většina z nás si všímá, jaké osvětlení má kdo doma s ohledem na intenzitu i tón bílé barvy. Ten, kdo je navíc citlivý, může být bílou barvou ve studeném tónu i rozrušen. To, jaké osvětlení používáme v doma, jaké nám zvolí zaměstnavatel do kanceláří, jaké je umístěno na chladicích vitrínách s uzeninou v obchodech, má velký vliv na to, jak věci vypadají i jak se my, jako lidé cítíme, nebo jaké výkony podáváme.
Osvětlení a naše nálada
Než investujete do osvětlení interiéru, je dobré se zamyslet nad několika fakty. Jde především o to, jak velká je konkrétní místnost, k jakému účelu je určena, kolik druhů osvětlení chceme použít a kde je umístíme.
Kupříkladu pro osvětlení ložnice budeme potřebovat jinou intenzitu světla, než např. v kuchyni u kuchyňské linky. V ložnici bude dobré mít hlavní lustr a alespoň dvě lampičky – u každé postele jednu. Velmi hezky působí i osvětlení místnosti LED páskami, které jsou dnes velmi populární. Vždy bychom ale měli mít možnost v ložnici dostatečně si rozsvítit, stejně tak by neměla chybět možnost zvolit světlo decentní, uklidňující. Žlutá (tzv.teplá) bílá je do ložnice ideální.
V kuchyni, pokud se zaměříme na zmíněný rozdíl, budeme potřebovat ostřejší a jasnější světlo. Bílý tón bílé barvy je sice studenější a „neosobní“, ale zajistí vaši pozornost a i zvýší výkon. K osvětlení kuchyně jako celku můžete volit hlavní lustr se žlutou bílou, nebo několik svítidel rozmístěných po stropě. Nad pracovní deskou linky by nemělo chybět další světlo, které vám bude svítit přímo na pracovní desku. Tady můžete použít i studenou bílou.
Do pracoven a kanceláří se volí studený tón bílé barvy, protože je dokázáno, že nás udržuje lépe v soustředění, ve výkonu. Teplý žlutý odstín bílé barvy v nás naopak vyvolává pocit pohody, příjemna, útulna.
Využít můžete konfigurátor osvětlení místnosti, který vám volbu velmi usnadní. Praktická jsou i světla s nastavitelnou intenzitou svícení, která dokonale osvětlí místnost, ale umí vytvořit i intimní atmosféru.