25 C
Prague
Čtvrtek, 1 června, 2023

Praha láká návštěvníky na kuriózní zajímavosti

Mohlo by Vás zajímat

Jak dobře znáte Prahu? Že jste v ní byli několikrát, a tak už vás nic nemůže překvapit? To jste na omylu. Víte o místě, které je v naší metropoli nejvyšší? Víte, kdy v Praze vyjel první autobus? Víte, která kavárna je v našem hlavním městě nejstarší?

Naplánujte si podzimní výlet za zajímavosti stověžaté Prahy. Vyhledejte si vhodný autobusový/vlakový spoj ubytujte se levně zde.

Otevřete oči dokořán a zkoukněte pozoruhodná místa, která stojí určitě za to.

více v článku...

K Praze patří i stáří budov, které jsou ty nejstarší?

Nebyla by to Praha bez starých budov a staveb, které ji vlastně formují. Každý ví, že pražské centrum je staré, jak moc ale staré? Nejstarší most je samozřejmě Karlův most, ale kde byste hledali nejstarší fontánu? Najdete ji v Královské zahradě na Pražském hradě. Objednal si ji císař Ferdinand I. Habsburský už v roce 1562. To ještě ale není nic oproti stáří nejstarší nemocnice v Praze. Nemocnice na Františku své pacienty léčí už přes 660 let! A pokud si budete chtít dát čerstvou kávu v nejstarší kavárně, zamiřte na Národní třídu do kavárny Slavia, ve které si šálek dobré kávy dával i básník, novinář a spisovatel Jaroslav Seifert.

Největší zážitek v Praze můžete zažít v největším chrámu nebo u největší zvonkohry

Další pražská NEJ můžete zažít u těch největších budov, na největších náměstích nebo dokonce u největšího zvonu. Ten největší zvon visí v chrámu sv. Víta na Pražském hradě, jmenuje se Zikmund a jeho stáří už dnes není možné s přesností určit. Váží šestnáct a půl tuny a jeho dolní průměr je přes dva a půl metru. A světe div se, chrám sv. Víta, kde zvon visí je v Praze také největší. A u zvonů ještě zůstaneme. Největší zvonkohrou je zvonkohra pražské Lorety, která má 30 zvonů a zvonků, poprvé se rozezněla v roce 1695.

Poznejte NEJ v pražské dopravě

I doprava má mnohé NEJ. Ať už autobus patří k oblíbeným způsobům vaší dopravy nebo ne, ten nejstarší vyjel v roce 1908, první metro pak v roce 1974. Nejhlubší  stanice metra je hluboká 53 metrů, je na Náměstí míru a jedná se o trasu A. Ten nejkratší úsek metra pak najdete mezi stanicemi Hlavní nádraží – Muzeum na trase C a měří pouhých 425 metrů.

Tak vidíte, až příště pojedete do Prahy, mějte oči dokořán. Projít se nezapomeňte po nejdelším náměstím, kterým je to Václavské náměstí. Koukněte na nejvyšší komín v Praze, který měří 177 metrů a nachází se v Malešické spalovně a nebo si udělejte procházku po nejkratší uličce, která měří pouhých 27 metrů. Je to ulice Jiřího Červeného na Kampě.

O dalších pražských zajímavostech se dočtete na tomto odkazu.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

i-Články.cz

Svět-Ženy.cz

MetSo.cz

- Reklama -chvilka pro tebe

Redakční výběr

- Advertisement -spot_img

Nejnovější články

Reklama

Plánujete koupi nového bytu? Prohlédněte si, jaké atraktivní developerské projekty v Praze se právě staví.