0.6 C
Prague
Středa, 29 března, 2023

Daňová evidence: jak na to

Mohlo by Vás zajímat

Daňová evidence slouží pro účely zjištění správného základu daně a následně i pro výpočet výše daně z příjmů. Je upravena v zákoně o dani z příjmu a prováděcích předpisech o vedení účetnictví a její vedení je podstatně jednoduší než vedení účetnictví. Podnikající fyzické osoby, které si nejsou účetní jednotkou podle zákona o účetnictví, mají povinnost si namísto účetnictví vést daňovou evidenci. Většina OSVČ si nevede účetnictví, ale pouze daňovou evidenci.

více v článku...

Daňová evidence: jak se vede

Daňová evidence, dříve označovaná jako jednoduché účetnictví, není tak komplexní a nevede se formou podvojného zápisu. Při vedení daňové evidence se vychází z evidence příjmů a výdajů. Rozdíl mezi nimi je pak klíčový pro zjištění výše základu daně z příjmu.  V daňové evidenci je třeba zaznamenat veškeré příjmy a majetek, který podnikatel během roku získal v souvislosti se svým podnikáním a dále též veškeré daňově uznatelné výdaje.

Kromě toho je pro daňovou evidenci povinnost vést si údaje o majetku a dluzích OSVČ. Vždy ke konci zdaňovacího období (31. prosinec) provede podnikatel v souladu se zákonem zjištění skutečného stavu svých zásob, hmotného majetku, pohledávek a dluhů. Je-li podnikatel zároveň plátcem DPH je povinen si vést evidenci i pro tyto účely.

Další možností je namísto daňové evidence stanovit výši základu daně z příjmu pomocí paušálních výdajů z dosažených příjmů podle zákona o dani z příjmu. V tomto případě pak není nutné vést daňovou evidenci.

Co mi vedení daňové evidence usnadní

Ačkoli vedení daňové evidence není tak komplikované jako vedení účetnictví, i přesto vyžaduje určitou odbornost. Minimálně je dobré mít specializovaný počítačový program pro vedení daňové evidence, který se dá zakoupit. Další možností je pak nechat si daňovou evidenci vést externě některou ze specializovaných společností. To může ušetřit čas a případné komplikace nezkušeným podnikatelům.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Finlist.cz

40plus.cz

Naše-domy.cz

Předchozí článekPánské džíny
Další článekInstalatér Praha a okolí
- Reklama -chvilka pro tebe

Redakční výběr

- Advertisement -spot_img

Nejnovější články

Reklama

Plánujete koupi nového bytu? Prohlédněte si, jaké atraktivní developerské projekty v Praze se právě staví.