11.6 C
Prague
Sobota, 3 června, 2023

Kousek polární záře v každém šperku, to jsou labradority

Mohlo by Vás zajímat

Labradorit je minerálem, který náleží do skupiny živců. Charakterizuje jej výrazný opalizující vzhled, jímž si vás dokonale podmaní.

Podmanivý lesk

Kámen samotný mívá většinou zelený až našedlý odstín. Zvláštní barevnost, díky níž je tolik poutavý, je pak dána lomem světla. Tento jev se nazývá labradorizace. Odlesky mohou nabývat jakýchkoli odstínů od zlaté přes růžovou až k zelené či fialové.

Zajímavé je, že působivý kámen je do určité míry svázán s Čechami, ačkoli objeven byl v Kanadě. V roce 1770 ho tady totiž nalezl a poprvé pojmenoval český misionář. Jmenoval se páter Adolf.

Výrazná barevnost z labradoritu dělá ideální zdobný materiál. Oblíbila si ho sféra stavitelství, která se tento kámen naučila využívat pro obklady interiérů.

A samozřejmě našel podobně jako řada jiných vzácných kamenů uplatnění i ve šperkařství. Šperky s labradoritem si zaručeně získají pozornost. Okouzlující měňavé kameny mohou mít mnoho podob a broušení a leštění pomáhá kamenům odhalit jejich krásu. K oblíbeným variantám tak patří například prsteny s labradoritem.

Kouzlo ze severu

Dle těch, kteří důvěřují v magickou sílu kamenů, patří labradorit ke zvláště intenzivním spirituálním minerálům. A to dokonce natolik, že v jeho blízkosti již nemohou být žádná jiné. Ostatně minimálně jeho uchvacující lesk si jistě zaslouží vyniknout samostatně.

Severské státy ostatně o původu labradoritu mají zajímavou legendu: Podle nich pochází přímo z lůna samotné polární záře. Někomu zase svým vzezřením připomíná hluboké vody chladných severských jezer.

Stejně tak je labradorit často jako element přisuzován kouzelníkům. Věřilo se navíc, že může být použit jako oběť mocným duchům Země. Proto se také zahrabával do země.

Někdy bývá také označován jako „bratranec“ měsíčního kamene, protože jednou z odrůd labradoritu je tzv. sluneční kámen. Stejně jako měsíční kámen je i labradorit poměrně křehký, šperky s ním si proto zaslouží ochranu před mechanickým poškozením.

Pokud Vás tento text zaujal, více se dozvíte v našem článku Šperky s labradoritem na našem blogu o špercích.

- Reklama -chvilka pro tebe

Redakční výběr

- Advertisement -spot_img

Nejnovější články

Reklama

Plánujete koupi nového bytu? Prohlédněte si, jaké atraktivní developerské projekty v Praze se právě staví.