11.6 C
Prague
Sobota, 3 června, 2023

Nebezpečná dušnost koně

Mohlo by Vás zajímat

Dušnost koně se jinak nazývá jako chronické obstrukční onemocnění plic. A je velice rozšířené. Tím představuje pro koně i jeho majitele značný problém. Vzniká dýcháním špatného vzduchu a vlhkým klima ve stájích. Dušnost můžeme brát i jako alergickou reakci na alergeny ze sena, prachu a čpavku. Toto onemocnění je třeba objevit co nejdříve a zahájit léčbu. Jen tak lze koně uchránit před trvalými následky či dokonce smrtí.

více v článku...

Příznaky a druhy onemocnění

Následkem vdechnutí alergenu dochází ke stahům svalů dýchacích cest. Reakci si můžeme představit jako klasické astma. Hrozbou je obstrukční onemocnění plic zejména pro plicní sklípky, jež se při záchvatu poškozují nejvíce.

Dušnost rozdělujeme na několik druhů, kdy jsou příznaky mírné, střední a těžké.

Inspirační dušnost

Mírná inspirační dušnost se projevuje značně prodlouženou dobou vdechu, prohloubeným dýcháním a zvýšením dechové frekvence. Při střední intenzitě vpadává kůň do mezižeberních prostor a velmi nápadně otevírá nozdry při výdechu. Pokud je příznak těžkého rázu, kůň panicky usiluje o nádech. Pozorovat můžete také třas, snahu dýchat ústy s nataženou hlavou a krkem.

Důvodem inspirační dušnosti může u koně být zúžení dýchacích cest.

Expirační dušnost

Základními příznaky je především prodloužený a dvoufázový dech. Kůň má také snahu pomáhat si břišními svaly. Pokud trpí středně těžkými příznaky, je zapojení břišních svalů už patrnější a hlavně je důležité všimnout si prohlubní za posledním žebrem. Tomu se říká tzv. dýchavičná stružka. Při nejtěžší expirační dušnosti kůň břicho doslova pumpuje při výdechu, vzduch vytlačuje celým tělem a vtahuje se mu také řitní otvor.

Expirační dušnost se často objevuje u starších koní.

Alergologický test

Pozorujte-li tyto nebezpečné symptomy na svém koni, urychleně navštivte odborníka a nechte provést alergologický test. Ten vám doporučí další postup a případnou léčbu, jež je pro uzdravení klíčová.

- Reklama -chvilka pro tebe

Redakční výběr

- Advertisement -spot_img

Nejnovější články

Reklama

Plánujete koupi nového bytu? Prohlédněte si, jaké atraktivní developerské projekty v Praze se právě staví.