K základnímu vybavení v každé dílně patří nejrůznější měřidla. Mohou to být pravítka, navíjecí metry, výškoměry, úhloměry nebo dutinoměry. Chybět by nemělo ani posuvné měřidlo, to určitě vlastní většina kutilů. Posuvná měřítka najdou využití v různých oblastech výroby a mají mnoho výhod. Jde o tradiční a vysoce přesné pomocníky, kteří se dnes dají sehnat v různých obměnách a vylepšeních.
Co vše změříme s posuvným měřidlem?
Víceúčelová posuvná měřítka umožní snadno a rychle změřit vnitřní i vnější rozměry, hloubky, šířky i výšky. Na výběr jsou klasická měřidla i ta digitální. Možná na to klasické nedáte dopustit, tomu digitálnímu byste ale měli dát také šanci. Má mnoho výhod a v některých situacích je praktičtější. Pokud chcete měřidlo extra dlouhé, není problém. Nechybí ani měřítko s úchylkoměrem. Mnoho z těchto měřítek je dokonce vybaveno i hloubkoměrem. Mnoha kutilům budou vyhovovat posuvná měřidla vyrobená z odlehčených materiálů, a to jak klasická, tak i digitální.
Jak vypadá posuvné měřítko a z čeho se skládá
Posuvným měřidlům se v řemeslnickém slangu říká „šuplera“ nebo „posuvka“. Skládají se ze dvou částí. Pevná část je vybavena základní stupnicí, na posuvné části se nachází index s vernierem neboli noniusem. Měřidlo mívá dva páry ramen neboli čelistí. Větší slouží k měření rozměrů vnějších, menší zase k měření vnitřních rozměrů. Na druhém konci měřidla bývá výsuvný hloubkoměr.
Velká přesnost měření
Jde o měřidlo tradiční a velmi univerzální, na jehož přesnost se lze spolehnout. Standardní posuvná měřítka měří s přesností na 0,1 mm, ale existují i přesnější. Digitální měří s přesností na 0,01 mm. Běžná posuvná měřítka mají rozsah měření až 3 metry, existují ale i speciální pomůcky pro průmyslové měření s větším rozsahem.