25 C
Prague
Čtvrtek, 1 června, 2023

Jaký typ projektoru zvolit aneb LCD vs. DLP

Mohlo by Vás zajímat

Chystáte se uspořádat akci, v jejímž průběhu budete promítat na plátno? Pak se neobejdete bez vhodně zvoleného projektoru, který vám umožní přenos obrazu v co nejvyšší kvalitě. Že netušíte, po jakém typu sáhnout? Vzhledem k rozsáhlé nabídce zařízení na bázi různých technologií a s odlišnými parametry vám jistě přijde vhod praktický manuál. Zaměřili jsme se na nejdůležitější vlastnosti: porovnání výhod i nevýhod LCD a DLP projektorů.

Moderní projektory využívají dvě základní technologie: LCD (liquid crystal display) a DLP (digital light processing). Půjčovna zvukové techniky Praha vysvětluje, jaký je mezi nimi rozdíl:

  • LCD projektory disponují výkonnou lampou, která vyzařuje tři světelné paprsky na LCD panel s červeným, zeleným a modrým filtrem. Světla přes něj prochází, vzájemně se kombinují a následně prochází přes čočku na projekční plátno.
  • DLP projektory fungují na principu odrazu světla od DMD čipu. Světlo také vychází ven přes barevné kolečko a čočku.

více v článku...

Výhody a nevýhody LED projektorů

K výhodám LCD projektorů patří absence „duhového efektu“, nižší energetická náročnost, tišší chod a obecně vyšší svítivost, která se projevuje zářivějšími barvami (oceníte především v tmavší místnosti). Jejich slabou stránkou je pomalejší reakce (nejsou tak plynulé jako DLP projektory), nižší ostrost a slabší kontrast obrazu či viditelnější pixely.

Výhody a nevýhody DLP projektorů

DLP projektory jsou velmi rychlé a jako stvořené pro zobrazování plynulého videa a trojrozměrných snímků ve vysoké kvalitě. Oproti LCD projektorům věrněji zobrazují barvy a nabízí ostřejší obraz s méně viditelnými pixely. Počítejte však s duhovým efektem, o něco vyšší hlučností (barevné kolečko může lehce „vrnět“), horším podáním žluté a červené barvy a větší spotřebou. A také s vyšší pořizovací cenou.

Pokud si nejste jistí, jakou technologii zvolit, poraďte se s odborníky a nechte si doporučit konkrétní model na základě specifikace prostoru, ve kterém budete promítat. Půjčovna projektorů Praha vás navede správný směrem.

- Reklama -chvilka pro tebe

Redakční výběr

- Advertisement -spot_img

Nejnovější články

Reklama

Plánujete koupi nového bytu? Prohlédněte si, jaké atraktivní developerské projekty v Praze se právě staví.