Je běžné, že se lidé stěhují z Prahy na blízký venkov. Ti, kdo si to mohou dovolit, ti do skutečné přírody. Ostatní do satelitních městeček. Důvody jsou jasné – levnější pozemky, přívětivější životní prostředí, a pochopitelně bezpečnost.
V posledních letech se zdá, že stejný trend sledují také firmy. Tím nemyslíme organizované přesouvání do areálů pár metrů za hranicí hlavního města, kdy firmy nadále fakticky působí v Praze, ale z hlediska dotačních kritérií jsou pokládány za venkovské. Jde o to, že si podnik vybuduje vlastní svět v přírodě s dostatkem místa na cokoliv. Tak to má zařízeno třeba centrála Apple nebo některé velké univerzity, ale v českých zemích to v módě nebylo. Řešily se „dobré adresy“ a velké slovo měli developeři, v jejichž zájmu pochopitelně je natlačit co nejvíce lidí a organizací na co nejmenší plochu, bez ohledu na komfort.
Možnosti rozvoje neomezené
Jednou z vlaštovek toho a ukázek toho, jak se firmy odmítají podřídit pravidlům nastaveným developery je nanotechnologické Optaglio. Od svého založení firma sídlila v Řeži, což je obec fakticky navazující na pražskou zástavbu, kam se už roky koncentrují technologické organizace. V roce 2015 ale Optaglio otevřelo vlastní centrum u Lochovic u Berouna. V areálu místního technologického parku sídlí jen dvě firmy, takže se tu lidé z Optaglia mohou cítit a chovat jako domácí. Areál na úpatí Brd obklopují lesy. Nikoliv lesopark, ale skutečné lesy. V dosahu tři malé pivovary, koupání… prostě oblast spíš rekreační než průmyslová.
V laboratoři, výrobní hale ani kanceláři si neužíváte rekreaci, přesto poskytuje zasazení do takového prostředí úplně jinou kvalitu života. Vedle toho pak je spousta praktických výhod. Plocha na parkování? Neomezená. V zásadě neomezené jsou také možnosti pro další rozvoj. Bude zapotřebí další výrobní budovy? V areálu se místo najde. Vlastní jídelna? Kinosál? Rozšířit laboratoře? Nebo tělocvičnu? Místo je možné najít v zásadě pro cokoliv. Nevíte, jaké nové produkty přijdou. Nevíte, jaké nové lidi firma získá. Ale víte, že bude možné přizpůsobit areál.
Místo modelu lesa opravdový les
Podle toho, co říkají sami zaměstnanci společnosti Optaglio, oceňují zejména, že v takovém prostředí není zapotřebí řešit formality. Na vašem oblečení záleží leda tak veverkám a srnkám. To logicky posiluje kulturu zaměřenou na reálnou práci, a ne na formality. Stejně jako skutečnost, že místo modelu lesa vystavěného v místnosti v kancelářském komplexu, máte první borovice pár metrů od budovy. Místo předstírání opravdový svět.
Úplně na začátku se občas vyskytovaly obavy, že se zaměstnancům nebude chtít do Lochovic jezdit. Ale nenaplnily se. Společnost Optaglio dnes provozuje vlastní autobus od metra Stodůlky, nicméně většina zaměstnanců jezdí vlastními auty. Po vždy volných venkovských silnicích je to z Prahy nějakých 20 minut. K tomu je ovšem zapotřebí doplnit, že Optaglio představuje výjimečnou firmu z hlediska technologií i přístupu na globální trhy, což vytváří pro spoustu lidí hodně silnou motivaci. Pokud se vám nechce dojíždět do Lochovic, stejnou práci v českých zemích neseženete.
Dochází dobré lokality?
Ve snaze vybudovat vlastní svět a zasadit jej do přírody není Optaglio jediné, i když je na druhou stranu jasné, že takových komplexů nemůže vyrůst neomezený počet. Omezení je dáno jednoduše počtem lokalit, kde je možné zasadit výrobní podnik do přírody tak, aby to povolili ochranáři i územní plánovači a ještě se tam dalo snadno dojet z Prahy. Nicméně i tak by mohlo být podobných projektů více než dosud je.
Druhým omezením je totiž dlouhodobost záměrů. Organizace, které si nejsou jisty budoucí strategií zahraničních centrál, nejsou motivovány k budování zajímavých areálů. Snadnější je pronajmout prostory v kancelářském komplexu nebo si nechat v rámci investiční pobídky zafinancovat stavbu další haly v průmyslové zóně. To je něco úplně jiného než hledat lokalitu, přijít s vizi a postupně ji naplňovat.
Proč právě Optaglio
Pro Optaglio je ale takový přístup logický. Jedná se o výzkumnou organizaci, která vzešla z akademie věd, a kde působí řada lidí s akademickými tituly, jejichž původní profesí je věda. Počet zaměstnanců nepřesahuje stovku, aktivity jsou rovnoměrně rozděleny mezi vědecký výzkum a výrobu. Tím je daná i atmosféra, na jedné straně poměrně neformální, na druhé straně se striktním dodržováním pravidel, hlavně bezpečnostních.
Optaglio totiž vyrábí bezpečnostní hologramy. V roce 1994 přišla firma jako jedna z prvních na světě s nahrazením laseru proudem elektronů. Pak pro své hologramy vyvinula specifické a nenapodobitelné vizuální efekty. Potom byly v jejích laboratořích vyvinuty mikrohologramy, které se firma nechala patentovat. Potom totéž se speciálními postupy pro aplikaci hologramů do polykarbonátových karet a do pasů s čipem a polykarbonátovou stránkou. I když do firmy vstoupil zahraniční investor a pracují v ní někteří zahraniční experti, její charakter zůstal český. Veškerý výzkum a výroba probíhají v České republice. Odsud vyjíždějí konzultanti a technologovoé do celého světa, odsud se vyvážejí produkty do 50 zemí.
Pro takovou organizaci má smysl investovat do hledání optimálního areálu a postupně jej budovat. Protože technologie a trhy se mohou měnit, ale vždy bude zapotřebí chránit dokumenty a produkty proti padělání. A Optaglio má našlápnuto k tomu, aby bylo součástí světové špičky ještě desítky let. Nechat se odkoupit korporací nepřichází v úvahu.
Tím se opět dostáváme k tomu, jak je důležité, aby v českých zemích vznikaly i další podobné firmy. Ne moc velké, ale technologicky vyspělé, dynamické, schopností uspět na globálních trzích a zároveň spjaté s konkrétní lokalitou.