25 C
Prague
Čtvrtek, 1 června, 2023

Proč a jak si vybrat bankovní účet bez poplatků

Mohlo by Vás zajímat

Bankovní účet je dnes zcela nezbytnou záležitostí. Konkurence mezi bankovními institucemi je však značná, z čehož mohou těžit běžní klienti. Dle jakých parametrů vybírat účet? Jaké možnosti se nabízí i pro mladší osoby?

více v článku...

Bankovní účet – finanční transakce mezi bankou a klientem

Jedná se o finanční účet v bance. Jde o účet, jenž eviduje veškeré finanční transakce mezi bankou a klientem na základě uzavřené smlouvy. Klientem může být fyzická i právnická osoba. Bankovní společnosti obvykle nabízí pro účty podnikajících a jiných právnických osob specifické podmínky. Tyto běžné účty jsou poskytnuty coby podnikatelské či obchodní.

Zejména jde o účet, který si klient zřídí pro vkládání svých finančních prostředků a hospodaření s nimi, tj. slouží především pro hotovostní a bezhotovostní platební styk. Finanční transakce může klient provést prostřednictvím vkladu, výběru i převodního příkazu. Na běžný účet dále navazují další platební instrumenty, jako jsou trvalé příkazy, svolení platby k inkasu, pořízení platební karty, vydání šeků k účtu a velice přínosné internetové a mobilní bankovnictví.

Inovace a moderní technologie

Banky neustále vylepšují účty různými inovacemi v rámci bezkontaktního placení či elektronického bankovnictví. Dnes mnoho bankovních institucí umožňuje zřízení účtu rychle a snadno prostřednictvím online varianty, tudíž není zapotřebí osobně se dostavit na pobočku. Samozřejmostí v dnešní době je získání bezkontaktní karty k bankovnímu účtu, přístup ke spořicímu účtu. Rovněž mnohé banky nabízí vedení účtu nejen v českých korunách, ale i v cizí měně.

Zvyšuje se počet vkladových i bezkontaktních bankomatů. Některé bankovní instituce garantují zvýhodněné podmínky na určité období apod. Bankovní účet zdarma je dnes takřka běžnou záležitostí. Avšak účty zdarma bez podmínek nabízí zejména menší a novější bankovní společnosti. U ostatních bank je možnost bezplatného zřízení a vedení účtu podmíněno splněním jedné či více podmínek. Do budoucna je avizováno, že v důsledku značné konkurence bude snaha tyto podmínky zmírnit či přijít na trh s vylepšenými účty.

Který je ten pravý? Jak a dle čeho si vybrat bankovní účet?

Všeobecně lze konstatovat, že pokud preferujete online komunikaci, je ideální oslovit některou z moderních bank, které mají minimum kamenných poboček. Pokud ovšem upřednostňujete osobní jednání a vyřízení, obraťte se v tomto případě na některou z tradičních bank, které mají i v každém malém městě pobočku. S tím zároveň úzce souvisí i síť bankomatů.

Bankovní účty a poplatky? Pozor na ně!

Při výběru vhodného bankovního účtu je nutné se zajímat o tzv. poplatkovou politiku banky. Kdysi ze strany banky byl účtován poplatek takřka za každou provedenou transakci. Vzhledem ke konkurenci a nespokojenosti klientů došlo k ústupu ze strany bank. Na druhou stranu je kvůli tomu nyní složitější se zorientovat v tom, jaké poplatky si bankovní společnosti účtují.

Jedná se tak o nejdiskutovanější stránku související s výběrem bankovního účtu. Na úvod je třeba se zamyslet, jak konkrétně bankovní účet využíváte. Jak často vybíráte z bankomatu, jaká je frekvence platby kartou, zadání trvalých příkazů, vkladů hotovosti na účet, kolik příkazů průměrně měsíčně provádíte. Dále je třeba myslet i na to, kolikrát za měsíc obdržíte peníze.

Poté je nutno si zjistit poplatky za výběr z bankomatu, poplatky za zřízení, vedení a potenciální zrušení účtu, poplatky za úhradu faktury mobilního operátora, za hotovostní vklad na bankovní účet, za příchozí a odchozí platby, za zřízení či změnu trvalého příkazu.

Bankovní servis a osvobození od poplatků

Ze strany některých bank je poskytnut účet bez poplatků, a to zejména v případě jistého finančního objemu vkladu peněz na váš bankovní účet. O tom, že účty bez poplatků jsou opravdu výhodné se můžete dozvědět i v následujícím článku.

Před samotným pořízením takového účtu je zapotřebí se informovat přímo u dané banky, jestli je konto osvobozeno od veškerých poplatků, které zpravidla platíte. Je dobré si zjistit i servis banky ohledně poboček, rozmístění bankomatů, online linky, komunikace, otevírací dobu poboček apod.

V České republice si běžný osobní účet může založit osoba starší 18 let. Banky myslí i na mladší ročníky. Pro ty je k dispozici tzv. účet pro mladé neboli studentský účet. Vzhledem k tomu, že dnes si studenti přivydělávají při studiu, je i pro ně účet velice podstatnou záležitostí. Zároveň je vede i k finanční gramotnosti.

Efektivní řešení nabízí mKonto #navlastnitriko

Jedná se o bankovní účet od 15 let mající veškeré výhody klasického osobního účtu. Založení i vedení účtu je zdarma. Je možno jej využívat do dovršení plnoletosti. Bezplatné získání platební karty. Zdarma jsou tři výběry z bankomatu na území ČR a v zahraničí výběry nad 1 500 Kč. Možné jsou vklady hotovosti na účet kartou prostřednictvím vkladových bankomatů. Mobilní aplikace zdarma. Platby lze posílat rovněž na mobilní číslo a není potřeba znát číslo účtu. Pro založení účtu je nutné se prokázat pouze platným občanským průkazem.

- Reklama -chvilka pro tebe

Redakční výběr

- Advertisement -spot_img

Nejnovější články

Reklama

Plánujete koupi nového bytu? Prohlédněte si, jaké atraktivní developerské projekty v Praze se právě staví.